Pyometra, neboli hnisavý zánět dělohy, je akutní až život ohrožující stav zejména u fen. Vyskytuje se nejčastěji u starších zvířat, většinou 1-3 měsíce po hárání. Predispozičním faktorem pak může být hormonální terapie pro potlačení říjového cyklu.
V děloze se vlivem hormonů zbytňuje sliznice produkující sekret, který se následně infikuje bakteriemi. Pokud sekret přes otevřený krček odchází z dělohy ven, mluvíme o otevřené formě. Uzavřená forma je potom stav, kdy je děložní krček uzavřený a veškerý obsah se hromadí uvnitř dělohy. Toxiny produkované bakteriemi prochází přes děložní sliznici do krve a můžou způsobit sepsi celého organismu, u uzavřené formy navíc hrozí i ruptura a vznik akutní peritonitidy – zánět pobřišnice a celé dutiny břišní, která už je terapeuticky obtížně zvládnutelná.
Jak pyometru poznáme?
Vypovídající je anamnestický údaj o tom, kdy fenka hárala a na základě něj už můžeme vyslovit podezření. Pokud se jedná o otevřenou formu, je typický hnisavý, zapáchající sekret vytékající z vulvy. V obou případech bývá fena smutná až apatická, může se vyskytnout nechutenství a zvracení. Konečná diagnóza je potom stanovena ultrasonografickým vyšetřením dutiny břišní, kde můžeme přímo vidět naplněnou dělohu. Zároveň je potřeba provést i hematologické a biochemické vyšetření krve, abychom znali celkový stav organismu.
Terapie
Nejspolehlivější a nejvíce doporučovanou terapií je samozřejmě chirurgické řešení – kastrace s odstraněním dělohy i vaječníků doplněné podáváním antibiotik.
Konzervativní terapie ve formě samotné aplikace antibiotik a hormonů pro otevření děložního krčku je rovněž variantou, nemusí být však dostatečně účinná, proto se k ní přistupuje jen ve výjimečných případech chovných fen, u kterých je kastrace nežádoucí, nebo u velmi starých či nemocných zvířat u kterých by případná anestezie představovala větší riziko než samotná pyometra. U obou případů však musí být majitel seznámen s možností, že konzervativní terapie selže a fena se ocitne v ohrožení života. Další podmínkou je potom nakrytí feny při příštím hárání, jinak se celá situace v drtivé většině případů opakuje.
Prevence
Jedinou spolehlivou prevencí je samozřejmě kastrace feny. Pokud se kastrace provede v raném věku, řekněme do 3. hárání, snižuje se tím navíc statisticky i riziko vzniku nádorů mléčné žlázy. Uspat a operovat mladé a zdravé zvíře je také samozřejmě mnohem bezpečnější, než uspávat starší fenku s rozvinutou pyometrou. Takový zákrok navíc většinou vyžaduje i delší hospitalizaci a tím pádem i větší zásah do vaší peněženky.
Pyometra se netýká jen fen, může se vyskytnout i u koček nebo třeba fretek, králíků, morčat. Výskyt u jiných druhů však má jinou příčinu a nevyskytuje se zdaleka tak často, jako právě u fen.
Chirurgická terapie i prevence je však potom shodná.
MVDr. Veronika Heinová